ASP.NET için Microsoft MVC Framework

19 03 2007

Evet sonunda Microsoft yıllardır şiddetini arttırarak gelişen MVC (Model-View-Controller) tabanlı web uygulaması geliştirme akımına dayanamayarak kendi ASP.NET için kendi MVC frameworkünü geliştirmeye başlıyor.

Konuyla ilgili ilk açıklama dolaylı şekilde Scott Guthrie tarafından ama kendi blogunda değil de CodeBetter bloggerı Jeffrey Palermo‘dan geldi.

Bildiğiniz gibi MVC mimarisiyle tasarlanan web uygulamaları, klasik ASP.NET deki gibi “page controller”, değil de “front controller” olarak çalışıyor. Dolayısıyla klasik bir web sayfasına yapılan istekler bir sayfaya değilde, URL’deki adresin eşlendiği sınıf ve içindeki metodlara gerçekleşiyor. Bu bileşen bütün web uygulamasını kontrol eden “controller”, web sayfaları sadece asıl işleri olan sunumla ilgileniyor ki bunlara da “view” deniyor. Son olarak “model” ise iş nesneleri ve veriyi simgeliyor.

Microsoft’un bu konuda girişimlerinin olması Microsoft teknolojileri ile benzeri altyapıları yıllardır zaten sağlayan açık kaynak kodlu proje geliştiricileri arasında tartışmalara sebep oldu. Bu tür MVC desteği sağlayan .NET tabanlı en gelişkin denilebilecek proje Castle ve onun MVC ayağı MonoRail‘de de durum farklı değil. Jeffrey Palermo’nun postuna yapılan yorumlarda bazı duayen Castle’cıların, Sun’ın kendi community’sine verdiği desteği göstererek, Microsoft’u kendi communitysini desteklemek yerine, onlara rakip olmakla suçladığı bile görüldü. Microsoft’u savunanlar ise, pazarlama stratejisi yüzünden klasik MS müşterilerinin zaten OSS (Open Source Software)’i tercih etmediklerini ve bu saatten sonra da MS’in kalkıp “MVC istiyorsanız bakın OSS’çu arkadaşlar zaten güzel yapmış onları deneyin…” diyemeyeceğini belirtiyor.

MS MVC gelince (ki Orcas’a bile yetişmesi beklenmiyor) ortalığı karıştıracağa benziyor. Zira Castle developer mailing listelerinde yeni çıkacak Castle MVC framework’ü MonoRail 2’nin hangi özellikler taşıyacağı soruları “rakibe” bilgi sızdırmamak için cevapsız kalıyor…

Advertisements

Actions

Information

4 responses

24 03 2007
Berke Sokhan

Ozan‘ın uyarısyla son paragrafta “MVP” (Model-View-Presenter) ile karıştırdığım “MVC” (Model-View-Controller) yi düzelttim teşekkürler Ozan.

9 07 2007
Eralp

Selamlar Berke ;
2.0 da olacak ( belki de 1.x) özelliklerin başında sanırım caching olacak.+ Ajax olayına da ilginç bir yorumları var amcaların.. “We did not reinvent the wheel. We use the awesome prototype js library !” güzel cevap 🙂

Sevgiler.

Eralp

9 07 2007
Berke Sokhan

Selamlar Eralp,

MS değil de Castle MonoRail’den bahsettiğini düşünüyorum. Eğer öyle ise MonoRail, ajax ve diğer effektler için Prototype ve Scriptaculous’u şu anda zaten kullanıyor. Nasıl kullanıldığına dair bir örnek içinAyende’nin screencast’ini indirebilirsin.

Cache olayına gelince, Castle Developer Mailing List’te 3 Temmuz da hammett tarafından açılan bir poll ile, hali hazırda bulunan MonoRail Caching Support’un kimse tarafından kullanılmadığına kanaat getirilerek düşürülme kararı alındı.

Sanırım AR – NHibernate Level II caching ile yetinmemiz gerekecek. 🙂

Görüşmek üzere,
Berke Sokhan

16 07 2007
Eralp

eywallah Berke’cim:) Bilgilendirici oldu.

Saolasın 😉

Eralp

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s
%d bloggers like this: